Richelieu Hardware BP9441100900 Rustic Decorative Shelf Support 3-9/16 in (90 mm), Matte Black (Pack of 2)
★★★★★ 4.6 137 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.xn--ussere-bachletten-pqb.ch
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • The information below is per-pack only
  • Rustic wall-mount shelf bracket for indoor use
  • Load capacity of 66 lb (30 kg) per shelf
  • Product Dimensions - Projection x Height x Width: 3 15/16 in (100 mm) x 3 9/16 in (90 mm) x 3/4 in (19 mm)
  • Finish: Matte black, made of forged iron
  • Sold per unit, mounting hardware is included for an easy installation (Wood screws)
Color Rustic/Matte Black
Brand Name Richelieu
Unit Count 2.0 Count
Item Weight 1.15 ounces
Manufacturer Richelieu Hardware
Model Number BP9441100900
Material Type Iron
Mounting Type Wall Mount
Item Type Name Richelieu Hardware BP9441100900 Decorative Shelf Support Bracket, 3.94", Rustic/Matte Black
Item Dimensions 3.94 x 0.75 x 3.53 inches
Manufacturer Part Number BP9441100900
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.6 out of 5
★★★★★
137 ratings | 56 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
84% (115)
4 stars
3% (4)
3 stars
2% (3)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (14)